Z médií

9 Pro

Starosta Rotavy v XTV.cz: Situace týkající se soužití s místními Romy je neúnosná

Doporučujeme ke zhlédnutí rozhovor se starostou města Rotava na webu XTV.cz, ve kterém hovoří o eskalaci napětí ve vzájemných vztazích s místní romskou komunitou. Podle nás je ovšem tato situace výsledkem údajně „úspěšné“ integrační politiky, kterou Česká republika praktikuje vůči Romům. Je bohužel nutné si přiznat, že žádné kladné výsledky této státní politiky neexistují. Zároveň je na místě se ptát: nedopadl tak už náhodou i Mojžíř? A chceme, aby tak dopadl?
1 Říj

„Hází na nás kameny, urážejí.“ Starousedlíci trpí ve známém ghettu. Politikům už nevěří (Blesk.cz, 30. 9. 2019)

Jsme vězni ve svých domovech. Tak mluví starousedlíci o problémových čtvrtích, takzvaných „ghettech“ v Ústí nad Labem. Jejich domy už dávno ztratily na hodnotě, i kdyby se chtěli odstěhovat, tak nemohou, protože si bydlení jinde často nemohou dovolit. Vše je podle místních výsledek obchodu s chudobou, tedy toho, že domy v okolí skoupili spekulanti a nastěhovali do nich sociálně slabé a nepřizpůsobivé z celého Česka. Jedna z obyvatelek rozpadající se ulice je i Jana, která se Blesk Zprávám svěřila, že se potýká s neustálým strachem, nadávkami, její blízké už problémoví sousedé napadli. Náměstek primátora Tomáš Vlach (ANO) v rozhovoru zmínil, že situaci už řeší a část rozpadajících se budov už odkoupili.
29 Zář

Udělali z Ústí nad Labem celoplošné ghetto. Teď radnice zjišťuje, že tvrdá restrikce nefunguje (HlidaciPes.org, 26. 9. 2019)

Překvapení se nekoná. Ústí nad Labem, které se jako celek i se sousedními Trmicemi prohlásilo letos v březnu za bezdoplatkovou zónu, je dál cílem tzv. sociální turistiky. Odborníci před tím varovali – tvrdá, plošná restrikce bez doprovodných programů nefunguje. Teď jim dávají za pravdu i čísla, která má HlídacíPes.org k dispozici.
23 Zář

Děti bez dozoru, výkaly i kšeft s chudobou. Mojžíř v Ústí je peklem starousedlíků (Blesk.cz, 9. 6. 2019)

Chátrající domy, poničená hřiště, děti bez dozoru hrající karty o peníze. A také výkaly, odpadky a starousedlíci, kterým zbyly jen vzpomínky. Mojžíř v Ústí na Labem nahání slzy do očí i starostce Yvetě Tomkové, která se už pět let snaží s problémem něco udělat. Marně. Po privatizaci tu bují obchod s chudobou, vypočítaví majitelé domů tu záměrně sdružují sociálně slabší občany z celého Česka. O levném bydlení se mluvit nedá, nájem se pohybuje okolo 15 tisíc korun. Mojžíř spadá mezi více jak 600 vyloučených a problematických lokalit v ČR, jedním z mála jeho pozitiv je ale plná občanská vybavenost.
23 Zář

Z romského sídliště do policejního sboru (Novinky.cz, 11. 9. 2016)

Vyrůstal na romském sídlišti v Ústí nad Labem, prošel si rvačkami se skinheady, nakonec se stal jedním z mála Romů, kteří momentálně nosí uniformu státní policie. Dnes má Ladislav Horváth (33) za sebou jedenáct let služby, nedávno povýšil na nadpraporčíka a zapojuje se do programů, jež cílí na příslušníky této menšiny.